Erdoğan’ın danışmanları

(Aynı tarihli facebook notu)

Erdoğan bugün yine bomba açıklamalarla gündeme geldi. Açıklamalarıyla ilgili tepkileri okuduğumda yine bir yanlış anlama durumu gözledim. Bunu kendimce açıklamak isterim.

2013 yılında özel olarak yapılmış haberlerle, Erdoğan’ın danışmanlarını dinlemediği yönünde bir algı operasyonu başarıyla gerçekleştirildi. Bu operasyona ihtiyaç vardı çünkü Erdoğan’ın bilinçli biçimde oluşturulmuş ‘kabadayı’ imajı zedeleniyordu. Bu imajı tamir edecek haberler yapıldı ve çok etkili oldu.

Yani aslen Erdoğan’ın danışmanlarını dinlemediği bilgisi yanlış olduğu gibi, kendisinin danışman sayısı hem tahmin edeceğinizden fazla hem de medyada danışman olarak görünen Yiğit Bulut gibi karakterlerden oluşmuyor. Yiğit Bulut adlı danışman karakterinin medyada ön plana çıkarılmasının nedeni az önce bahsettiğim zedelenmiş kabadayı imajını tamir etmenin bir parçasıydı.

Erdoğan’ın danışman ordusu Yiğit Bulut gibi bilgisiz insanlardan oluşmuyor. Tam tersine ciddi stratejik planlama yapabilen, iletişim stratejisi oluşturabilen, Erdoğan’ın tepki gören bütün sözlerini kelime kelime üreten bir danışman ordusu var.

Erdoğan’ın tepki çekmek için özel olarak sarfettiği sözlere tepki gösterirken bunları hatırda tutmakta fayda var.